Škol, které zakázaly užívání mobilních elektronických zařízení v době pobytu dětí ve škole přibývá. A podle informací ředitelů těchto škol není s opatřením spojen prakticky žádný problém. Velká část rodičovské veřejnosti takové rozhodnutí podporuje.
V čem spatřujeme pozitiva takového rozhodnutí?
1. Každoročně řešíme případy kyberšikany, ať už se jedná o kyberšikanu mezi žáky nebo mezi žáky a učitelem.
2. Užívání mobilních zařízení narušuje výuku, žáci je nevypínají.
3. Žáci tráví prakticky všechny přestávky „přisáté“ ke svým mobilním elektonickým zařízením, neodpočívají, aktivně nerelaxují, navzájem spolu nekomunikují.
4. Opatření posiluje i odpovědnost dětí za sebe samotné (nejsou pod neustálým „dohledem“ svých rodičů).
Jak si vlastní realizaci představujeme?
1. Dítě před vstupem do školní budovy svůj mobilní telefon (zařízení) vypne. Před tím má dostatek času poslat rodičům např. zprávu, že do školy v pořádku dorazilo. Zákaz užívání platí i ve školní družině.
2. S koncem vyučování a odchodem ze školy si opět mobil zapne a může komunikovat podle svých potřeb.
3. V případě nějaké mimořádné situace osloví dítě libovolného učitele ve škole a ten rozhodne o jejím řešení (např. telefonátem dítěte rodičům).
4. Podporujeme trávení velké přestávky na školním hřišti, plánujeme nákup stolů na stolní tenis, aby děti o přestávkách mohly hrát a aktivně relaxovat.
5. V žádném případě se nejedná o zákaz nošení mobilních elektronických zařízení do školy, pouze chceme zakázat jejich nekontrolované užívání.
Naším cílem nejsou žádné represe, chceme jen podpořit zdravější životní styl a návyky dětí. Velmi nás zajímá váš názor a proto věřím, že se zapojíte do ankety, která ve škole k tomuto tématu poběží. Své názory nám pište na recepci školy.